راهنمای تعریف پروژه تحقیقاتی

مراحل تعریف، بررسی و تصویب پروژه‌های تحقیقاتی

 الف) ملاک اصلی پذیرش پروژه‌های تحقیقاتی:

با توجه به ابلاغ سیاست‌های راهبردی تحقیقات در صنعت برق توسط معاونت محترم امور برق وزارت نیرو و مدیر عامل محترم شرکت توانیر، ملاک‌های اصلی پذیرش پروژه‌های تحقیقاتی عبارتند از:

  1. وجود ظرفیت بالقوه برای اثربخشی و داشتن توجیه از نظر نسبت منفعت به هزینه
  2. داشتن جنبه‌های نوآوری و سایر ویژگی‌هایی که عرفاً یک فعالیت تحقیقاتی باید دارا باشد
  3. پیش بینی استفاده ازدانشگاهها و مراکز حرفه‌ای ذیصلاح برای اجراء
  4. استفاده عملی از نتایج پروژه‌های تحقیقاتی به عنوان یک اصل، لذا می بایست:
  • در شروع تعریف پروژه با واحدهایی که از نتایج تحقیقات (در صورت موفقیت آمیز بودن) استفاده خواهند نمود، هماهنگی‌های لازم بعمل آید.
  • پلان اجرایی طرح در ابتدای تعریف پروژه ارایه شود.
  • در بودجه پیشنهادی، برای اجرایی نمودن نتایج تحقیقات، از جمله هزینه اجرای آزمایشی نتایج، پیش بینی لازم بعمل آید.

ب) مراحل تعریف، بررسی و تصویب پروژه:

      1-            تعیین عنوان پروژه:

اولویت اول برای عنوان پروژه و محورهای کاری اصلی آن، عناوین اعلام شده در بخش «اولویت‌های تحقیقاتی» در سایت اینترنتی شرکت می‌باشد. (جهت آگاهی از کلیات شرح خدمات مورد انتظار در پروژه‌ها و دریافت RFP آنها با دفتر تحقیقات مکاتبه فرمائید.)

در صورت وجود ایده جدید و تعریف پروژه تحقیقاتی کاربردی که خارج از فهرست عناوین فوق‌الذکر باشد؛ تکمیل فرم دو صفحه‌ای اولیه جهت طرح کلیات پروژه توسط پیشنهاد دهنده انجام می‌شود. اینگونه پروژه‌ها به تعداد محدود قابل پذیرش است.

     2-            هماهنگی با کاربر اصلی پروژه:

در هر یک از دو صورت فوق هماهنگی اولیه با واحد کاربر اصلی پروژه که در نهایت از نتایج آن استفاده خواهد کرد و اخذ تأیید ایشان مبنی بر ضرورت انجام پروژه ، پذیرش روش پیشنهادی و همچنین تعیین محدوده، وسعت کار و سطح آن ضروری است. در این رابطه پیشنهاد اولیه به دفتر تحقیقات این شرکت ارسال و آن دفتر در اسرع وقت برای تشکیل جلسه فنی با واحد کاربر هماهنگی لازم معمول خواهد داشت.

     3-            تکمیل فرمهای تعریف پروژه:

پیشنهاد اولیه پروژه به طور همزمان در قالب فرم‌های 2 و 13 صفحه‌ای و 4 فرم ارزیابی اقتصادی پروژه (فرم مشخصات موضوعی پروژه، محاسبات منافع پروژه، محاسبات هزینه‌های پروژه و محاسبه شاخص‌های اقتصادی پروژه) به صورت تایپ شده و کامل (تکمیل تمامی بندها) و کتباً به دفتر تحقیقات ارائه شود.

     4-            بررسی و تصویب پروژه تحقیقاتی:

پس از انجام اقدامات فوق و تکمیل فرم پیشنهاد پروژه ، این دفتر ضمن هماهنگی با پیشنهاد دهنده و بر اساس قوانین و مقررات موجود، بررسی‌های فنی لازم را با استفاده از نظرات داوران و برگزاری جلسه فنی و ... بعمل آورده و نهایتاً در صورت تصویب کمیته تحقیقات وشورای تحقیقات برق، قرارداد پروژه منعقد می‌‌شود.

فرم های 2 و 13 صفحه ای تعریف پروژه را ازسایت دانلود کرده و بعد از تکمیل، به پست الکترونیکی Aligis1@gmail.com  و Markazi_eprs@mpedc.ir ارسال نمایید.

تاریخ به روز رسانی:
1398/04/11
تعداد بازدید:
2293
Powered by DorsaPortal